BÜYÜKBABAM SON SADRAZAM AHMET TEVFİK PAŞA // Şefik Okday

İyinur Ergün Ça, 21/03/2012 - 16:02 tarihinde yazdı

+ Son Sadrazam Ahmet Tevfik Paşanın Hayatı

+ Menfadaki Bismarck'ı Ziyaret Eden Tek Büyükelçi

+ Tevfik Paşaya Ermeni Suikasti

+ Birinci Dünya Savaşı Başlıyor

+ Birinci Dünya Savaşı Sona Eriyor

+ Tevfik Paşa Son Fişeğimizdir

+ Damat Ferid Paşa Muamması

+ Padişah Yurdu Terketmeden Az Evvel Büyükbabama’da Kaçmasını Öneriyor

+ Büyükbabama Ait Birkaç Anı

+ Birinci Dünya Savaşı Sonunda Tevfik Paşa Ailesi Çaresizlik İçindeydi

+ Eski Türkçe "Yazı Makinasını" Geliştiren Kalpaklı Alman

+ İlkokuldaki Defter Alışverişim

+ On Yaşındaki Ticari Denemelerim

+ Bakalit İmalatçılığı Dönemim


Merhum eski Başkaban Bülent Ecevit'in Şefik Beyin yapıtına dair kaleme aldığı mektup.

 

 

ORAN 69/5 Ankara
22 Ekim 1986

Sayın Şefik Okday,


Dr. Fahri Ecevit
oğlu Bülent Ecevit ile

Derin hayranlık duyduğumuz Sadrazam Tevfik Paşa üzerine hazırladığınız değerli yapıttan bizlere de göndermek lütfûnda bulunduğunuz için, eşim Rahşan Ecevit'le birlikte, size çok teşekkür ederiz.

Ulusal tarihimizin çok önemli bir geçiş döneminde merhum Tevfik Paşa'nın büyük cesaretle ve özveriyle yaptığı hizmetleri belgeleyen kitabınız için sizi kutlarız.

Mektubunuz için ayrıca teşekkür ederim.

Kitabınızı yararlanarak ve zevkle okudum. Tevfik Paşa hakkında belgesel bir kitap hazırlamanın ötesinde. Türk toplumunun sosyal, kültürel ve ekonomik değişimini de çok çarpıcı ve somut biçimde anlatmışsınız.

İlginç ve karmaşık bir dönemde birbirinden ağır ve önemli görevler, sorumluluklar üstlenmiş bir devlet adamının tüm yaşamını bir kitaba sığdırmak elbette çok zor. Siz, bu zorluğu, olaylar içinden ve özel yaşamından Tevfik Paşa'nın kişiliğini ortaya çıkararak aşmayı başarmışsınız.

Bu vesileyle, değerli araştırmacı ve diplomat sayın Bilal Şimşir'in geçen yıl yayımlanan ikinci baskısından okuduğum 'Malta Sürgünleri' kitabının, beni çok etkileyen, Tevfik Paşa ile ilgili bir bölümüne değinmek isterim. 61-63 'üncü sayfalarındaki 'Tarafsız Yargıçlar' başlıklı bu bölümünde. Sadrazam Tevfik Paşanın, işgal oyununu nasıl bozduğu anlatılıyor. Konunun, tarafsız ülkelerden gelecek tarafsız yargıçlar tarafından ele alınması için Tevfik Paşa'nın yaptığı girişimi İngilizlerle Fransızların engellenmesi. Batılıların, kendi iddialarına kendilerinin de inanmadıklarını gösteriyor.

Batılılarla temaslarımda Ermeni sorunu açıldıkça, ben Tevfik Paşanın o girişimini hatırlıyorum, ve 'eğer Batılılar bu konuda objektif bir sonuca varılmasını zamanında isteselerdi ve göze alsalardı, Tevfik Paşa o girişimi engellemezdi' diyorum.

'Ermeni sorunu'nun yeniden canlandırıldığı şu dönemde bir vesileyle, belki o konuya da değinmeyi uygun görürsünüz diye, ilginize sunuyorum.

Eşimle birlikte, ailece mutluluğunuzu ve başarılarınızı dileyerek saygılar sunarız.

Bülent ECEVİT


+++ Şefik Okday anasayfa