MAKİNA ELEMANLARI / 6. cilt // Şefik Okday

İyinur Ergün Ça, 28/03/2012 - 10:37 tarihinde yazdı

Makineci gözü ile mukavemet,
Geçmeler, Alıştırmalar,
153 sayfa, 141 Resim ve 29 Tablo

 

 

 

__________________________________

Ö N S Ö Z

İstanbul Teknik Okulundaki (bugünkü Yıldız Üniversitesindeki) 25 yıllık MAKİNA ELEMANLARI hocalığım sırasında, Toleranslar, Alıştırmalar, Mukavemet ve Konstrüksiyon Malzemeleri dersime konu olmamıştı. Ancak bunlara derste sık sık değinmek zorunluluğu, öğrencilerin ve çalışan mühendislerin bu konularda karşılaştıkları problemler, beni bu sahaya eğilmeye sevk etmişti. Böylelikle 1950/1951 yıllarında ilk olarak yayınladığım kitaplarımın ikinci cildinde bunlara yer vermiştim.

Arada kitaplarımı iki ciltten altı cilde çıkarma, yeni baskılar hazırlama gibi çalışmalarım, altıncı cildin gecikmesine neden oldu.

Otuzüç yıl evvelki kitabımda Toleranslar bahsini yazmış olan ve bana değerli notlar veren prof. Muzaffer Yaşar'a şekil ve konum toleranslarına ait bana doküman ve örnekler hazırlayan ve kitabımı baskıdan evvel gözden geçiren müh. Vedili İlmen'e, kitabımı baskıdan evvel dikkatle kontrol eden müh. İhsan Ülgüçay'a, Gerilmeler bahsinin hazırlanmasında bana yardımcı olan Prof. Herbert Dietmann'a, Prof. İlhan Kayan'a ve Prof. Süreyya Yarasa'ya candan teşekkür ederim.

Kitabın resimlerini ve bir çok tablosunu titizlikle çizen ve filmlerin pikajını yapan genç grafiker Ulvi Akkaya'ya da teşekkür ederken, bir buçuk yıllık birlikteki çalışmamızın, istikbali için kendisine yararlı olmasını dilerim.

Bu kitabın da gerek öğrencilere ve gerekse pratikçilere faydalı olacağını ümit ederim.

ŞEFİK OKDAY
İstanbul
Şubat 1984

+++ Şefik Okday anasayfa

kategori: